Dobro Sąsiedzka Pomoc dla Domu Samotnej Matki

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już rusza
13 stycznia 2018
Ożywianie przestrzeni miejskiej jako oferta pobudzająca biznes
13 listopada 2018

Pomysł na pomoc dla Domu Samotnej Matki był impulsem. Powstał w takcie rozmowy o tym, że wszyscy tylko lajkują materiały o potrzebach tego miejsca, o trwającej zbiórce kasztanów i nakrętek. Nikt nie napisał „weźmy się i pomóżmy”. Postanowiliśmy zrobić ją na trochę wariackich papierach, ponieważ pomoc była potrzebna Tu i Teraz. A więc powstał pomysł i co dalej? Kombinat Kultury – jako pomysłodawcy – podjął pierwsze kontakty z tą placówką, kontakty które pozwoliły zrozumieć nam sposób jej działania. Dzięki nim także mogliśmy ocenić potrzeby planowanej zbiórki – wymyślonej przez nas akcji. Prywatnymi postami rozpuściliśmy wici, prośbę – dołączcie do nas. I się zaczęło. Powstało hasło „Pomoc Dobro Sąsiedzka dla Domy Samotnej Matki” w Zielonej Górze. Mieliśmy już przewodnie hasło, a chwilę później logo które opracował Grzegorz Chodacki – Grześ dzięki. Od internautów zacząłem otrzymywać pytania “Może warto aby ta akcja nie odbyła się jednorazowo? Może warto szerzej rozpropagować jej ideę na przyszłe lata? Może warto mieszkańcom Zielonej Góry uzmysłowić , że wszyscy jesteśmy „sąsiadami” których należy wspierać gdy są w potrzebie?” Po głębszym zastanowieniu przyznałem że mają racje.

Sama zbiórka trwała niby tylko trzy godziny. Przeprowadzaliśmy rozmowy z ludźmi, opowiadaliśmy o potrzebach DSM, rozdawaliśmy ulotki, przyjmowaliśmy rzeczy. Chwilami (bardzo rzadko) musieliśmy wysłuchiwać np. że jesteśmy żebrakami bo ktoś nie rozumiał dlaczego to robimy. Cóż rzec? Taki jest świat. Takie jest miasto i ludzie w nim mieszkający. Zawsze znajdzie się ktoś komu coś przeszkadza. Najważniejsze jednakże były uśmiechy kobiet, mieszkanek i pracownic DSM, które pomagały nam rozładowywać samochody którymi dowieźliśmy to co zebraliśmy. Te uśmiech pozwoliły zapomnieć nam o męczeniu które odczuwaliśmy. Sam efekt nas zaskoczył. W ramach tej jednorazowej akcji, w trakcie trzygodzinnej zbiórki uzbieraliśmy 518 kilogramów różnych produktów.

Podziękowania dla wszystkich Sąsiadów – od Fundacji i Domu Samotnej Matki – kieruję do tych którzy zbierali oraz dla wszystkich którzy wsparli tę zbiórkę, do całej ekipy która zapoczątkowała pierwszą w Zielonej Górze POMOC DOBRO SĄSIEDZKĄ, dla wszystkich „Sąsiadów” dzięki którym ta akcja była możliwa. Do ich grona się zaliczają: Sebastian Cielecki, Grzegorz Chodacki, Marcin Kęsy, Artur Beling, Barbara Kukulska Jadwiga Bocho-Kokot, Józef Rak, Cezary Wysocki, Edward Markiewicz,

Pomoc Dobra Sąsiedzka -efekt zbiórki

Monika Abrahamowicz, Radosław Brodzik a przede wszystkim Janusz Jasiński dzięki któremu mogliśmy zbierać pod Intermarche.

Bruno Aleksander Kieć

Pomoc Dobra Sąsiedzka -efekt zbiórki

 

Krótkie podsumowanie Dobro Sąsiedzkiej Pomocy dla DSM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *